Referanslarımız


Neopan Teknolojisi ile daha kaliteli ve daha hızlı üretim

2006 yılından bu yana prefabrike ve konteynır sistemlerine uygun formda panel (duvar) üretimini seri bir şekilde gerçekleştirmek için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarını yürüten Vefa Group, bu çalışmalarının sonunda kompozit panel hattını 2009 yılının ortalarında devreye aldı. Faaliyete geçen hat ile prefabrike yapıların duvarlarını tam otomatik olarak üretmeye başlayan Vefa, böylece müşterilerine daha ekonomik ve daha kaliteli ürünleri daha hızlı sunmayı başardı. Yeni tam otomatik kompozit panel hattı, sahip olduğu özellikleri ile Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Bu özelliklerin başında 1,25 metre genişliğinde ve iç yüzü Betopan (Çimentolu Yonga Levha) duvarların hattan seri bir şekilde çıkması geliyor. Dış tarafı, boyalı olarak hatta giren sacdan oluşan duvarlar, iç mekanda estetik ve sıcak bir görüntü sağlarken dışındaki boya sayesinde şantiyedeki boya işlemini ortadan kaldırıyor ve önemli bir maliyet avantaj sağlıyor.

 

 

 

Zorlu iklim şartlarında yüksek konfor sağlayan izolasyon

Neopan teknolojisine sahip prefabrike binaların, içinde yaşayanlara sağladığı avantajların başında diğer teknolojilere nazaran daha yüksek izolasyon değerlerine sahip olması geliyor. Neopan teknolojisi ile üretilen duvarlarda kullanılan izolasyon malzemesi EPS ya da taşyünü olabiliyor. Her iki izolasyon malzemesi tam otomatik duvar hattının sahip olduğu teknoloji sayesinde iki kabuk arasına (sac/sac ya da sac/betopan) her hangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde yapıştırılıyor. EPS tercihi daha ekonomik çözümler için gündeme gelirken, taşyününün tercih edilmesi durumunda hem yüksek oranlarda yanmazlık hem de önemli izolasyon değerleri yakalanabiliyor. Taşyünü tabakaları hatta girdikten sonra 40 – 60 – 100 – 120 mm olabilen duvar kalınlıklarına göre otomatik olarak kesiliyor ve yine otomatik olarak lamine masif edilerek iki dış yüzey arasına yerleştiriliyor. Taşyününün dilimlenmesi ve yatırılmasıyla lamellerin panel yüzeyine dik gelmesi sağlanıyor ve böylece mukavemet artırılıyor. Ayrıca dilimlenmiş taş yünlerinin şaşırtılmasıyla duvarın tüm yüzeyinde homojen bir mukavemet dağılımı temin ediliyor. İzolasyon malzemesi olarak kullanılan EPS’nin yoğunluğu 16 kg/m³ olurken, taşyününün yoğunluğu ise 100-110 kg/m³’e ulaşıyor.

 

Boya gerektirmeyen, hızlı kurulabilen, daha kaliteli ve daha ekonomik

eni sistem uygulamada özellikle yüksek kalite ve kolay kurulumla dikkat çekiyor. Neopan’ın prefabrik binalara kazandırdığı maliyet avantajı özellikle şantiyelerde boya işlemini ortadan kaldırmasından kaynaklanıyor. Çünkü; Neopan duvarların 0,55 mm’lik galvaniz sac olan dış yüzeyleri, imalata boyalı olarak giriyor ve öylece paketleniyor. Bu duvarların diğer yüzeyi ise Neopan duvar hattının bir ayrıcalığı olarak Betopan’dan oluşuyor. Başta boya olmak üzere yeniden kurulum sırasındaki maliyetlerde de önemli avantajlar sağlayan duvarlar defalarca yeniden kurulum imkanı sunuyor. Neopan teknolojili prefabrike binalar da diğer sistemlerde olduğu gibi beton zemin üzerine monte ediliyor.

 

Kapasite limitlerini ortadan kaldıran hızlı üretim

Neopan teknolojisi sayesinde prefabrik binaların duvarları tam otomatik olarak üretiliyor. Hattın bir ucundan giren kabuk ve izolasyon malzemeleri kesintisiz üretim teknolojisi sayesinde hattın diğer ucundan paketlenmiş olarak çıkıyor. Neopan teknolojili prefabrik şantiye binalarında kullanılan duvarlar diğer prefabrike sistemlerinde olduğu gibi 1250x2500mm/ 1250x2800mm / 1250x3000mm şeklinde üretiliyor. Prefabrik binaların üretim kapasitesindeki limitleri belirleyen duvar üretimindeki sınırı dakikada 5 metre duvar üretimiyle ortadan kaldıran teknoloji sayesinde hattan çıkan ürünler direk şantiyeye sevk ediliyor.

 

Asma tavan gerektirmeyen yüksek tavanlı binalar

Neopan teknolojisi prefabrik binaların asma tavansız yapılmasına da imkan sağlıyor. Yüksek tavan gerektiren yemekhane ve yatakhane gibi binalarda özellikle tercih edilen binalar ferah bir yaşam alanı sunuyor. Çatı örtüsü olarak da izolasyonlu çatı paneli kullanılması sayesinde önemli maliyet avantajlarıyla sunulan binalar kurulum hızıyla da dikkat çekiyor.

 

Profacto teknolojisi ile düşük maliyet, yüksek verim

Yine şantiye binalarının çatılarında kullanılan çelik çatı makaslarının ve kat aralarındaki döşemelerin üretimi ise Profacto teknolojisi ile tamamen bilgisayar destekli ve otomatik olarak yapabiliyor. Ayrıca, uygulanan sistem sayesinde üretimin her anı denetlenebiliyor. Çelik çatı makasları galvanizli hafif çelik kullanıldığı için ürünlerde paslanma riski ortadan kalkarken, hiç kaynak kullanılmayan ve cıvata bağlantılı olarak üretilen makaslarla kaynak noktalarında oluşabilecek korozyona karşı direnç sağlanmış oluyor. İki katlı şantiye binalarının kat aralarında kullanılan döşemeler de yine tam otomatik rollforming hatlarda üretiliyor. Boya gerektirmeyen ve kaynaksız olarak cıvata bağlantılarıyla monte edilen döşemeler kullanıldığı şantiye binalarında hem dayanıklılık hem de uzun ömür sağlıyor.

 

Neopan Teknolojisi ile üretilen konteynerler daha ekonomik

Neopan panel hattında üretilen kompozit duvar panelleri konteynırlarda da kullanılabiliyor. Konteyner üretim kapasitesini en az iki katına çıkaran yeni sistemde duvar olarak kullanılan bir yüzü suntalamlı kompozit paneller önemli avantajlar sağlıyor. Böylece prefabrike binaların iç duvarlarında Betopan ile sağlanan iç mekan sıcaklığı ve konforu, konteynerlerde suntalam ile mümkün oluyor. Ayrıca iç yüzeyi suntalam olduğu için ilave boya gerektirmiyor. Bir yüzü suntalamlı duvarların yanı sıra iki yüzü de sac olan panellerin de tercih edilebildiği konteynerlerin çatı örtüsünde ise Neopan çatı panelleri kullanılıyor. EPS ya da Taşyünü olarak sunulan izolasyon seçenekleri ise farklı iklim bölgelerinde aranan izolasyon değerlerinin yakalanabilmesini mümkün kılıyor.